تاریخچه عایق های رطوبتی

تاریخچه عایق های رطوبتی

محافظت از بناها در مقابل آسیب های رطوبتی، در همه دوران تاریخی یکی از مسائل مهم و چالش های ذهنی انسان بوده است؛ چراکه بشر از آغاز بایستی مکان سکونت خود را در برابر بارش باران و رطوبت حفاظت می کرد.
بی شک ماده ای به نام قیر با ویژگی های مخصوص و آب بندی مناسب، از جمله پر اهمیت ترین ماده های کشف شده در دوران باستان نام برده شده است.
کلمه قیر به نظر می رسد بابلی یا ایلامی باشد چراکه آنان قیر را به عنوان ملات جهت عایق سازی بناهای خود استفاده می کردند.
با اینکه امروزه نصب ایزوگام رواج بیشتری در بسیاری از مناطق دارد و همانطور که مشاهده می کنید ایزوگام در تهران و دیگر شهرهای ایران محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر روش های آب بندی سقف دارد؛ هنوز هم در بناهایی آب بندی مناسبی با قیرگونی صورت می گیرد.
در صورت تمایل به خرید ایزوگام و نصب آن، مجموعه ایزوبام دلیجان با ارائه بهترین کیفیت، تضمین کننده یک عایق سازی کاملا نوین برای شماست.

آب بندی انواع بام در گذشته

در کشور ایران، از گذشته های دور در منطقه هایی با بارندگی زیاد، سقف های شیب دار و در منطقه های با بارندگی کم، سقف های افقی ساخته می شد.
سقف افقی توسط کاهگل عایق می شد و این آب بندی نیز به این صورت بود که خاک، کاه و آب را کاملا مخلوط می کردند و بعد بر روی سقف به شکل یک لایه صاف می کردند.
عملکرد کاه درواقع مسلح نمودن گل و پیشگیری از ترک دار شدن آن بود.
علاوه بر این به کاهگل سقف مقداری نمک طعامی می افزودند تا جلوی روییدن گیاهان را از سطح گل بگیرد و همچنین گل خمیر شده در فصول سرد سال در دماهای بسیار پایین یخ نزند.
این شیوه آب بندی هنوز هم در بعضی روستاها در ایران متداول بوده و فراموش نشده است.
پس از جنگ های ایران و روسیه، روس ها در بخش هایی همچون شیروان قفقاز، سقف های شیب دار را توسط ورقه های مس یا آهن سیاه آب بندی کردند که ایرانیان نیز از این شیوه تقلید کرده و بر آن اسم بام شیروانی نهادند.

اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شماره تماس