عایق بندی استخر

در بین ایزوگام های مختلف و متنوع که در بازار دیده می شود ایزوگام مخصوص استخر نیز وجود دارد.
عایق کردن استخر ها و مخازن ذخیره آب یکی از مشکلات بسیار بزرگ کارکنان در عرصه منابع آبی است. اصلا مهم نیست استخری که شما روی آن کار می کنید، برای کار های صنعتی استفاده می گردد و یا کاربرد های کشاورزی و امثال آن، و یا اصلا مهم نیست مخزن شما برای ذخیره آب شرب مورد استفاده است و یا ذخیره مواد شیمیایی؛ ایزوگام کردن و آب بندی کردن آن یکی از اولویت های کاری به حساب می آید.
عایق بندی کردن و پوشش آب بند استخر خصوصاً در بحث ذخیره آب روز به روز اهمیت و توجه بیش تری پیدا می کند. با در نظر گرفتن خشکسالی های اخیر و کمبود منابع آبی در کشورمان ایران، حفظ ذخایر آبی و جلوگیری از هدر رفتن حتی یک قطره آب، به عنوان یکی از دغدغه مسئولان و نیز بهره وران منابع آبی به شمار می رود. ایزوگام کردن استخر یکی از مناسب ترین، سریع ترین و کم هزینه ترین روش های حفظ منابع آبی است.

انواع مختلفی ایزوگام و مواد آب بندی برای استخرها وجود دارد.
که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. بعضی از پوشش ها به طور سنتی اجرا می شوند که هنوز هم به خاطر هزینه های پایین و سهولت اجرا کاربرد بسیاری دارند. هرچند که میزان آب بندی آن ها نسبت به سایر پوشش ها تفاوت چشم گیری دارد.

به طور خلاصه پوشش های مناسب برای عایق کردن استخر خاکی عبارتند از پوشش با خاک غیر قابل نفوذ، پوشش و عایق بندی با مصالح ساختمانی، پوشش بتنی، پوشش با مواد قیری یا ایزوگام، پوشش گیاهی، پوشش استخر با مواد پلاستیکی و پلیمری
ایزوگام یک عایق مقاومتی از قیر و الیاف مصنوعی می باشد که توسط حرارت بر سطح استخر چسبانده می‌ گردد و از خروج آب از کف و دیواره استخر جلوگیری می نماید. عمر ایزوگام استخر ها خیلی طولانی نیست.

قیمت انجام ایزوگام با توجه به مارک و مدل آن و محل اجرای آن متنوع می باشد. عایق کردن استخر با ایزوگام به طور میانگین بین ۷ تا ۱۰ هزار تومان برای هر متر مربع هزینه بر می دارد.
عایق های پلی اتیلنی، پی وی سی امکان دارد به عنوان پوششی برای عایق کردن استخر خاکی استفاده بشوند. این پوشش ها از جمله روش های جدید عایق استخر هستند که روز به روز کارایی و استفاده آن ها در عایق بندی استخر بیشتر و بیشتر می گردد.عایق های پلاستیکی و پلیمری در حال حاضر انواع و اقسام متفاوتی دارند اما یکی از رایج ترین و محبوب ترین پوشش های پلیمری، ورق ژئوممبران است. ژئوممبران ها از ترکیبات پلی اتیلن یا پی وی سی و رزین ها و مواد شیمیایی دیگری ساخته می گردند. ژئوممبران در عملیات مهندسی به عنوان پوششی و عایقی برای جلوگیری از جریان و ورود انواع سیال است و همچنین در عایق بندی سطوح خاکی و سیمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شماره تماس