آسفالت کاری

آسفالت ماده‌ای سیاه و بسیار چسبنده می باشد که از ترکیب قیر با شن و ماسه به وجود می آید. معمولا برای راه سازی و جاده سازی، ساخت باند فرودگاه و برای پشت بام ها مورد استفاده قرار می گیرد البته خرید ایزوگام نیز برای پشت بام صورت می پذیرد. اما قیمت ایزوگام نسبت به قیرو گونی بالاتر می باشد. البته باید در نظر داشت قیمت ایزوگام در برابر زیبایی و تمیزی ایزوگام ناچیز است و نباید تمیزی و زیبایی و خیلی مزایای دیگر ایزوگام را به خاطر قیمت ایزوگام نادیده گرفت. برای انجام آسفالت کاری در سطح گسترده از قیر بشکه ای استفاده می شود که قیمت قیر بشکه ای به صرفه تر است.
آسفالت کاری به 2 صورت دستی و مکانیزه انجام می شود.

آسفالت با توجه به شیوه مصرف و ترکیب، به 3دسته تقسیم‌ می‌شود: آسفالت گرم ، آسفالت سرد و آسفالت حفاظتی
آسفالت گرم
آسفالت گرم به نوعی آسفالت‌ گفته می شود که قیر و مصالح سنگی بصورت گرم ترکیب می شوند و به همان صورت پخش می شوند.
آسفالت گرم نیز به چند گروه تقسیم می شود: بتون آسفالتی، رلد آسفالت، آسفالت ماستیک

آسفالت سرد
این نوع آسفالت از ترکیب مصالح سنگی با قیر مخلوط حاصل می شود که این مواد در دمای محیط با یکدیگر ترکیب می شوند. ممکن است در بعضی انواع آسفالت سرد ، قیر گرم شود ، اما بقیه مصالح در همان دمای محیط با قیر ترکیب می‌شوند.
آسفالت سرد نیز به دو گروه تقسیم‌ می‌شود: آسفالت سرد رد میکس و آسفالت سرد پیش ساخته

آسفالت حفاظتی
آسفالت‌های حفاظتی به مخلوط‌ قیر و مصالح سنگی گفته می‌شود که برای پوشش راه و حفاظت در برابر عوامل جوی استفاده می‌شوند. آسفالت حفاظتی از فرسایش سطح آسفالته و یا راه‌های شنی جلوگیری می‌کند . البته آسفالت حفاظتی ممکن است فقط از قیر باشد. هدف از اجرای لایه حفاظتی به وجود آوردن یک لایه قیر بر سطح مصالح سنگدانه ای می باشد که برای انجام آسفالت در آینده مصالح سنگی به آن بچسبد. برای این کار از قیر بشکه ای استفاده می شود که قیمت قیر بشکه ای مناسب تر می باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شماره تماس